Ekonomi

Tüpraş’ın iştiraki Körfez Ulaştırma, Türkiye’nin ilk hibrit lokomotiflerini teslim aldı

Tüpraş’ın demiryolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez, Türkiye’nin ilk EuroDual çift yakıtlı hibrit lokomotiflerini teslim etmeye başladı.

Demiryolu taşımacılığında Tüpraş şubesi Golf Ulaşım, Türkiyeİlk çift yakıtlı ve EuroDual hibrit lokomotifler teslim edilmeye başlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, İsviçreli demiryolu araçları üreticisi Stadler ile 2019 yılında imzalanan anlaşma kapsamında teslimatlarına başlanan lokomotifler, çift yakıtlı, dizel veya elektrikli olarak çalışabiliyor.

Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisi Körfez Ulaşım, İsviçreli firma ile yedi hibrit lokomotif, 8 yıl yedek parça ve tam servis bakım anlaşması imzaladı.

İlk iki lokomotif 3 Eylül’de İzmit Derince limanından teslim alındı. Kalan 5 lokomotif ise Kasım ve Aralık ayları arasında Türkiye’ye gelecek. EuroDual lokomotiflerinin teslimi ile Körfez Ulaşım’ın lokomotif filosu 12 adede ulaşacak.

Lokomotiflerin test edildikten sonra ticari kullanıma sunulması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk çift yakıtlı EuroDual hibrit lokomotifleri, son teknoloji şanzıman kontrol sistemi sayesinde 500 kilonewton’a kadar çekiş gücü sağlayabiliyor.

Toplam 6 dingilli CoCo cer sistemine sahip, 123 ton ağırlığında ve 23 metre uzunluğunda olan lokomotifler, 2000 tona kadar tren çekebiliyor.

EuroDual lokomotifleri dizel modda 2.800 kilovat, elektrikli modda ise 7.000 kilowatt’a kadar güç ile saatte 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. ???????

Kaynak: Anadolu / Gülşen Çağatay Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu