Teknoloji

Türk cerrahın Alzheimer’ın şifresini çözecek çalışması saygın tıp dergisinin kapağında

Bir Türk cerrahın Alzheimer’ı deşifre etme işi, saygın bir tıp dergisinin kapağında yer alıyor. Dr.

türk cerrah AlzheimerDeşifre edilecek eser, saygın tıp dergisinin kapağında

akraba “emekli Saygın tıp dergisinin kapağındaki Türk cerrah “olun”.

Türk cerrah Prof. Dr. Gökhan Akdemir’in çalışması saygın tıp dergisine kapak oldu

İSTANBUL – Yıllarca araştırma çalışması vermek Türkiye Hastane Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir’in Alzheimer, bunama ve unutkanlık gibi hastalıkların önlenmesine yönelik çalışması, dünyanın en saygın bilim dergilerinden “Journal of General Physiology”ye kapak oldu. Akdemir, “Çok şaşırtıcıydı, kapakta olacağını düşünmemiştik. Bu iş unutkanlığı, Alzheimer’ı ve yaşlanmayı önleyeceği anlamına geliyor. Ailemdekiler, ‘Şimdi seyahat etmelisin, emekli olmalısın. ve bir köye gidip “Böyle küçük bir katkı tüm insanlık adına özel bir faydadır.” En azından ölümümüz yaklaştığında unutmayacağız, çocuklarımızın, torunlarımızın yüzlerini ve görüntülerini çok daha iyi hatırlayacağız. ,” dedi.

Türkiye Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir’in beyin kendini temizleme çalışması, dünyanın en saygın bilim dergilerinden Journal of General Physiology’ye kapak oldu. Fareler üzerinde yapılan çalışmadan elde edilen veriler, yıllardır araştırmaya konu olan beynin kendi kendini temizleme noktası hakkında önemli bilgiler içeriyor. Çalışma, Alzheimer, bunama ve unutkanlık gibi hastalıkların nedenlerinin daha iyi anlaşılması için büyük önem taşıyor. Yaklaşık 10 yıldır San Francisco’daki California Üniversitesi ile işbirliği içinde olduğunu belirten Akdemir, çalışmanın derginin kapağında yer almasının kendisi için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. Akdemir, tıbbı çok sevdiğini ve araştırmanın kendisi için büyük bir tutku olduğunu ifade etti. Yakın arkadaşlarının zaman zaman araştırmayı bırakıp emekli olmasını söylemesine rağmen, 57 yaşındaki Akdemir çalışmalarına devam etti ve dünyanın en saygın tıp dergilerinden birinin kapağında yaptığı çalışmalarla herkesi gururlandırdı.

“Kapağa çıkacağını hiç düşünmemiştik”

Türkiye Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, “Çalışmamız beynin nasıl temizlendiğiyle ilgili bir çalışma. Bir çöp sistemi var, vücudumuzun hücreleri tarafından biz çalışırken oluşan çöp. Vücudumuzda bu atıkları temizleyen beyin dışında, tüm organlarımız da lenf düğümlerimizi ve lenf kanallarımızı temizler ama beyinde eşdeğeri yoktur. dışarı çıkan çöpleri temizlediğini bilmiyoruz. yaşlanma, bunama A gibi nedenlerle bu temizleme sisteminin yavaşladığı görüşü vardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde unutkanlık, “Bu temizlik beyindeki su kanalları aracılığıyla yapılır, iyi uyursanız daha iyi hissettirir” dedi. .Herkesin kafasında bir dizi soru işareti vardı.Bu çalışma ile bu soru işaretlerinin giderilmesine katkı sağladık.Bu çalışmayı fareler üzerinde yaptık ve çok özgün,yy.y Gönderdiğimizde bizim için büyük bir sürpriz oldu. bir incelemeye ta bir asırdan fazla bir süredir yayınlanmaktadır. Yazının kabul edildiğini biliyorduk ama kapağa taşınacağını hiç düşünmedik. Resimlerimizi beğenmesi ve konunun çok ilginç olması ve bilim dünyasında bir tartışma başlatacağı gerçeğini kapağa koydular. Bu hem bizim hem de ülkemiz için gurur verici bir durum. Bu benim ikinci Türkiye kapak işim” dedi.

“Unutkanlığı, Alzheimer’ı, yaşlanmayı yavaşlattığı anlamına geliyor”

Çalışmanın beyindeki karanlık noktaların aydınlatılması açısından önemli olduğunu ve araştırmanın kendisi için büyük bir tutku olduğunu belirten Akdemir, “Beyni ve beynin kendi kendini temizleme sürecini daha iyi anlayacağız. Demans, Alzheimer’ı daha iyi anlayacağız sanırım. , demans, Parkinson hastalığı., Beyin omurilik sıvısının akışını keser. Beyni ne kadar sakinleştirir ve dinlendirirsek, uyku sırasında beyin omurilik sıvısı ile o kadar çok yıkar. Eskiden farelerde deneyler yapardık. “Bu çalışma Alzheimer’ı unutuyor. yaşlanmayı azaltır beyin cerrahisini seven bir insanım hem hastamı hem işimi severim evet ama benim için önemli olan bir şey daha araştırmaktı bu duygu başka bişey bende 57 var kendi meslektaşlarım insanlar dedi , “Artık seyahat etmen gerekiyor, emekli olup tatil köyüne gitmen gerekiyor.” Bu büyük bir tutku, çok aşığım. bu tutkunun devam etmesi ümidiyle. Bu kadar küçük bir katkının tüm insanlık adına ayrı bir tadı var. En azından ölümümüz yaklaştığında unutmayacağız, çocuklarımızın, torunlarımızın yüzlerini ve görüntülerini çok daha iyi hatırlayacağız” dedi.

Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etmek için yaptığı çalışma, saygın tıp dergisine kapak oldu
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etmek için yaptığı çalışma, saygın tıp dergisine kapak oldu
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etmek için yaptığı çalışma, saygın tıp dergisine kapak oldu
Türk cerrahın Alzheimer'ı deşifre etmek için yaptığı çalışma, saygın tıp dergisine kapak oldu

Kaynak: İhlas / Hasibe Karadağ Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu