Teknoloji

Türkiye’de bir ilk: 3D yazıcı ile insan beyninin birebir kopyası yapıldı

Metin Başar – Ömer Karaoğlu

İSTANBUL (İHA) – Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, beyin için çekilen MRI görüntüsünü kullanarak insan beyninin bire bir kopyasını 3 boyutlu yazıcıyla üretti. TürkiyeTürkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu çalışma ile insan beyninin hacim ve basıncındaki değişimler takip edilebiliyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Türkiye’de ilk kez insan beyninin birebir kopyasını 3D yazıcı ile üretti. Geçmişte, beynin içindeki yapıyı anlamak için silikon yerleştirme gibi ham yöntemler kullanılıyordu, ancak bu gelişmeyle birlikte, beynin dış tabakasının kıvrımlarındaki gelişmeleri incelemek çok daha kolay olacak. Bu çalışma ile aynı zamanda insan beyninin basınç ve hacmindeki değişimleri 3 boyutlu olarak inceleme imkanı da sağlamış olacaksınız.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kendi beyninin replikasını 3 boyutlu yazıcıyla ürettiği eseri sundu.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “İleri teknoloji ile bazı bilgisayar programları ve farklı yöntemler kullanarak MR’dan elde edilen beyin görüntülerini 3 boyutlu hale getirdik ve 3 boyutlu yazıcı ile çıktısını aldık. Bu çıktı tam olarak kopya diyebileceğimiz bir şeydir, aynıdır. Ama burada da durum aynı. Bu kopyalama yönteminin süreç içerisinde 3 boyutlu serebral korteksin gelişimini ölçebiliyor ve hesaplayabiliyoruz. Çünkü önceden 2 boyutlu ya da görsel olarak yapılabilen bir işti” dedi.

(İHA)

Türkiye'de bir ilk: 3D yazıcı ile insan beyninin birebir kopyası yapıldı

Türkiye'de bir ilk: 3D yazıcı ile insan beyninin birebir kopyası yapıldı

Türkiye'de bir ilk: 3D yazıcı ile insan beyninin birebir kopyası yapıldıTürkiye'de bir ilk: 3D yazıcı ile insan beyninin birebir kopyası yapıldı

İhlas Haber Ajansı – Son haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu