Ekonomi

Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 35’i çalışanlarının işini korumaya devam etti

Pandeminin başlangıcında KOBİ’lerin karşılaştığı zorluklara odaklanmak Kaspersky Araştırma, TürkiyeTürkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 35’inin çalışanlarının işlerini korumayı en büyük öncelikleri olarak gördüğünü ortaya koydu.

Kaspersky’nin açıklamasına göre araştırma, en büyük zorluğun yeni koşullarda işlerin sorunsuz yürümesi için yeni teknolojileri uygulamak olduğunu ortaya koydu.

Araştırmalar, çalışan memnuniyetinin iş performansını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Pandemi sırasında, özellikle pandemiden etkilenen küçük işletmeler için çalışanlar arasında iş tatmini ve bağlılığı her zamankinden daha önemli hale geldi.

Türkiye’deki KOBİ’lerin çoğu bütçe kesintileri (yüzde 34), ücretlerde veya çalışma saatlerinde azalma (yüzde 44) veya ofis veya şubelerin geçici olarak kapatılmasıyla (yüzde 27) karşı karşıya kalsa da, çalışanların elde tutulması şirketler için bir öncelik haline geldi. Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 35’i ne pahasına olursa olsun çalışanlarının çalışmalarını korumaya devam etti. Bunun günümüzde de geçerli olduğu iddia edilmektedir.

Ankete göre, kuruluşların yüzde 51’i gelecek yıl maaş ve sosyal haklar gibi personel maliyetlerini artırmayı planlıyor. Maaşları COVID-19 öncesi seviyelere yükseltmek ve hatta yükseltmek, şirketlerin yetenekleri elinde tutması ve işe alma ihtiyacını ortadan kaldırması için bir çözüm olarak görülüyor.

Diğer faktörlerin yanı sıra işte kalma ve çalışan memnuniyeti, işverenlerin yeni ve aşırı çalışma koşullarına nasıl uyum sağladığına bağlıdır. Bu nedenle, Türkiye’deki çoğu şirket için en yüksek öncelik (yüzde 60), işi çevrimdışına taşımak ve çalışanların uzaktan veya hibrit bir modelde çalışmasına izin vermek için personele yeni teknolojiler, ekipman, iletişim ve işbirliği hizmetleri sağlamak olmuştur.

“Piyasada yönetimi kolay birçok hizmet var”

Kaspersky Kıdemli Pazarlama Müdürü Andrey Dankevich, “İş süreçlerini yeniden şekillendirmek, girişimcilerin ve yöneticilerin işlerini sürdürmeleri ve sürdürmeleri için çok önemli bir görev haline geldi. Neyse ki, piyasada ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere yönetimi kolay birçok hizmet var” dedi. şirketler, özel BT yöneticileri veya ekstra bir bütçeleri olmasa bile bunu yapabilir. Ancak dijital araçların güvenli kullanımını sağlamak ve çalışanları siber tehditlerden korumak için güvenlik bilinci konusunda eğitmek de önemli” ifadelerini kullandı.

Yöneticilerin çalışanları için daha optimum çalışma koşulları oluşturmasına yardımcı olmak için Kaspersky şunları öneriyor:

“Kaspersky On a Budget siber güvenlik platformunda BT harcamalarından nasıl tasarruf edeceğinize, müşterilerle güvenli bir şekilde iletişim kuracağınıza, serbest çalışanlarla rahatça çalışacağınıza ve daha fazlasına ilişkin ücretsiz yönergelere göz atın. Çalışanlarınızı e-posta veya web kimlik avı kurbanlarından nasıl korursunuz, nasıl yapılır? hesaplarınızı ve parolalarınızı koruyun Kaspersky ve Area9 Lyceum, personelin evden güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için ücretsiz bir kurs oluşturdu.Mesajlaşma uygulamaları, sosyal ağlar ve işbirliği araçları gibi bulut hizmetlerinin güvenli kullanımına izin veren birkaç güvenlik ürünü vardır.Kaspersky Endpoint Security Bulut da onlardan biri.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu