Ekonomi

“Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Bilişim 500” ödül töreni yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, “Yüksek teknolojili ürünler tasarlayan, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koz, “Yüksek teknolojili ürünler tasarlayan, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz.” dedim.

Türkiye’de NS Sektörün en önemli 500 şirketini ciro bazında ve faaliyet gösterdikleri kategorilere göre sıralayan “Türkiye’nin En Önemli 500 Bilgisayar Şirketi 500 Bilgisayar Araştırması” ödül töreni karma olarak gerçekleştirildi.

“KoçSistem” ana sponsorluğunda düzenlenen ödül törenine video mesajıyla katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, özellikle bu günlerde dijital teknolojilerin ve büyük ölçekli veri akışlarının arttığını söyledi. Salgın sorunlar yaşıyor, sosyal hayatın ticarete, hukuktan finansa, işgücü piyasasından istihdama birçok alanında muazzam değişimler yaşanıyor.

Kovid-19’un değişen tüketici davranışları üzerindeki etkisinin doğrudan bir sonucu olarak geleneksel şirketler veya yeni işletmeler olsun hemen hemen tüm paydaşların iş modellerini daha dijital hale getirmek için değiştirdiğini iddia eden Koç, şunları kaydetti:

“Kamu ve özel sektörde bu yeni ekonomik modele uyum sağlamak için uygun süreçleri tanımlamak, nitelikli insan kaynağını yeni iş alanlarına yönlendirmek ve hayatın her aşamasına nüfuz eden teknolojiyi yenilikçi ekonomiyle buluşturmak gerekiyor. yarının rekabetçi dijital ekonomisinde güç, yeni iş yaratmak için Yapay zeka ekseninde modeller kurarak teknolojik gelişmeleri takip etmek ve işgücünün becerilerini yeniden tanımlamak elzem hale geldi. Bu dönüşümü mümkün kılan dijital teknolojilere dayalı teknolojik gelişmelerdir. , dijital dönüşüm ofisimizin de kapsamında olan büyük veri, yapay zeka ve siber güvenlik.”

Koç, şirketlerin ayakta kalabilmek için kendilerini dijital ortamda hızla dönüştürdükleri, rekabet güçlerini artırmaya çalıştıkları bir dönemin yaşandığını, kamunun sadece kamu hizmetlerini elektronik ortama taşıyarak kamu verisinden daha fazla değer üretmeyi amaçladığını, aynı zamanda aralarında gelişen iş birliğinin de arttığını ifade ediyor. kurumlar ve bireyler, dijital teknolojilerin kullanımı için yetenek dönüşümleri yapmaya çalışıyor.

Şirketlerin yaşam döngüsünün inovasyona ve yenilikçi teknolojilere uyum sağlamaya bağlı olduğunu gözlemleyen Koç, şöyle devam etti:

“Kovid-19’un etkisiyle uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi yeni iş modellerinin devreye girmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerine daha fazla yatırım yapılmasına neden oldu. Ülkemizde bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün pazar büyüklüğü 152,9 milyardan artacak. Sektörün 2016-2020 yılları arasında TL bazında yıllık ortalama büyümesi yüzde 19 olmasına rağmen 2020’de artış yüzde 22 oldu. Kovid-19 pozitif büyüme ile bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe yüzde 22. Büyüme oranı çok şey ifade ediyor.”

“Şu anki hedefimiz ‘decacorns’ üretmek”

Türkiye’de 2020 ve 2021’deki ilk 10 birleşme ve satın alma işlemine bakıldığında bilgi ve iletişim sektörünün öneminin en iyi şekilde görüldüğünü kaydeden Koç, “Artık ülkemizde bilgi ve iletişim sektöründe ‘tek boynuzlu atlar’ ortaya çıkıyor. Ünlü oyun şirketi Zynga’nın 1,8 milyar dolara satın alınmasıyla başlayan süreç, Gram Games’in 250 milyon dolara, ardından Rollic Games’in yüzde 8’inin 168 milyon dolara satın alınmasıyla devam etti. Bu değerler ve örnekler sürekli artıyor.Son Türk “unicorn”u Dream Games oldu.Şu anki hedefimiz “decacorns” yani 10 milyar dolar değerinde şirketler üretmek” dedi.

Dijital Dönüşüm Ofisi olarak geliştirdikleri çalışmalar ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki öne çıkan gelişmeler sonucunda 2021 yılında daha yüksek büyüme oranlarının yakalanacağının aşikar olduğunu kaydeden Koç, Türkiye’nin kendi uydusunu göndermeye hazırlandığını söyledi. yeni nesil dijital teknolojilerle donatılmış İHA ve SİHA sistemleriyle bugün uzaya taşınmaktadır. Dünyada lider konuma yükselen bir ülke haline geldiğini ve dijital oyun şirketlerinin dünya çapında milyarlarca dolara müşteri bulduğunu kaydetti. şirketler.

Koç, “Yüksek teknolojili ürünler tasarlayan, geliştiren ve üreten bir ülke olmak için büyük bir potansiyele sahibiz” dedi. dedim.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’e doğru ilerlerken, yüksek performanslı bir dijital dönüşüm ekosisteminin geliştirilmesinin ve bu kapsamda dijital beceri ve yetkinliklerin geliştirilmesinin Türkiye’nin en önemli önceliklerinden biri haline geldiğini vurgulayan Koç, şunları kaydetti: bu önemli dönüşümü hayata geçirmek için tüm paydaşlarla işbirliği içinde çalışıyorlar.

Koç, “Bilgisayar 500” listesinde yer alan tüm firmaları da tebrik etti.

5G frekans ihalesi 2022’de yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ise video mesajında, yurt dışı programı nedeniyle törene fiziken katılamadığını ve Bilişim 500’ün birçok bilişim firması için motivasyon kaynağı olduğunu söyledi.

İlk 500 bilişim şirketini ve bu listede olmasalar da Türkiye’nin geleceğini inşa eden önemli işler yapan tüm şirketleri tebrik eden Sayan, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin sosyal ve ekonomik kalkınmanın anahtarı olduğunu kaydetti. esenlik. yeterlik.

Sayan, bilgi ve iletişim teknolojilerinin tüm sektörleri değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü, bilişim şirketlerinin gücünün diğer sektörlerin gücüne katkıda bulunduğunu anlattı.

“Özellikle salgın döneminde hayatımızın devamlılığını sağlamak için bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini bir kez daha gördük. Bu süreçte bilişim sektörüne yapılan yatırımlar azalmadan artarak devam etti. Rakamlara baktığımızda, Son 10 yılın en büyük büyümesinin bilişim sektöründe gerçekleştiğini görüyoruz.Sektörümüzü ancak milli ve yerli ürünlerimizle ülkemiz için sürdürülebilir bir refah kaynağı haline getirebiliriz. 2023 yılına kadar milli ve yerli ürünlerimizle 5G. 2022 yılında 5G frekans ihalesini tüm paydaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğimizin müjdesini bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Ödüle layık görülen firmalarımızı yürekten kutluyorum. ödül. “

KoçSistem CEO’su Mehmet Ali Akarca, sektör olarak gündelik hayatın devamını desteklediklerini söyledi.

Dijitalleşme ve salgınla birlikte yapay zeka, Nesnelerin İnterneti, ileri analitik ve robotik gibi teknolojilerin herkesin hayatında olduğuna işaret eden Akarca, “Ayrıca çok önemli bir ivme olacak. Ülkemizin ve işlerimizin devam etmesi gerekiyor. . bu ivmeyi çok yakından söyleyebilirim. Değişim rüzgarına birlikte göğüs gerebileceğimizi söyleyebilirim. Ülkemizin geleceği için proaktif olmak zorundayız.” dedi.

“Araştırmaya bilgi sağlayan şirketlerin yüzde 10’u yüzde 100’den fazla büyüdü”

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. CEO’su Özlem Unan, salgın döneminin bilişim sektörünü olumlu etkilediğini söyledi.

2020 yılının son 10 yılda Türk lirasının en yüksek gelir ve büyüme yılı olduğuna dikkati çeken Unan, şunları kaydetti:

“IT 500 geliri 2019’a göre yüzde 29 arttı. 2020’de borsaya kote 93 yeni şirket var. IT 500 listesindeki şirketlerin yüzde 20’si her yıl değişiyor. En yüksek gelir artışı bu yıl yüzde 467. Ankete dahil olan şirketler TL bazında. Yüzde 25 ve üzeri büyürken araştırmaya bilgi veren şirketlerin yüzde 10’u 100’ün üzerinde büyüdü. Sıralamada yer alan şirketlerin yüzde 41’i Türkiye merkezli yazılım satan şirketler. çözümler.”

Procter & Gamble Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Konseyi Başkanı Tankut Turnaoğlu, şirketinin faaliyetleri hakkında bilgi veren ve geleceğe umutla bakmalarını sağlayan sektör temsilcilerine teşekkürlerini iletti.

BTHABER şirketler grubu başkanı Murat Göçe de 2021’in sektörde daha iyi olacağına inandığını belirtti.

Göçe, yeni kurulan 3 firmaya 1 yıl boyunca ücretsiz pazarlama desteği sunduklarını ve yatırım desteği almak için çalıştıklarını belirtti.

Ödül töreninde “Süt Filozofu” lakaplı oyuncu, yönetmen ve senarist Müfit Can Saçıntı, “Ödülün karşısındayım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Ödüller

Törende Bilişim sektöründe 35 yıl ve üzeri görev yapan Zafer İnkaya ve Ertan Barut’a “35 Yıl Emek” ödülleri takdim edildi.

BTHABER Özel Ödülleri’nde “Eğitimde Dijital Dönüşümün Öncüsü” Erdeniz Ünvan ve “Yılın Bürokratı” olarak Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı seçildi. Dr. Ödüle Faruk Bilir layık görüldü.

Bilişim 500’de 12’si PLUS ve 8’i Türkiye ekonomisinin özel kategorisine Katkı olmak üzere toplam 84 kategoride en yükseğe ulaşan firmalara ödüller verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Elif Ferhan Yeşilyurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu