Ekonomi

TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı tanıtıldı

Türk Sanayici ve Girişimciler Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski“Ülkemizde hem yüksek teknolojili ürün ihracatı hem de Ar-Ge yatırımları göz önüne alındığında, sektörün dijital dönüşüm kariyerinde daha kat edilmesi gereken önemli bir mesafe olduğunu görüyoruz.” dedim.

TÜSİAD tarafından 2018 yılında Türk sanayisinin dönüşümünü desteklemek amacıyla hayata geçirilen TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm (SD2) programı, önümüzdeki dönemde de TÜSİAD SD2 dijital platformu olarak faaliyetlerine devam edecek.

Platformun yapısı, işleyişi ve hedeflerinin paylaşıldığı dijital platform TÜSİAD SD2’nin online tanıtım toplantısında konuşan Simone Kaslowski, dijital dönüşümün hayatın her alanına etkilerini anlattı.

Dijitalleşmenin her geçen gün daha üst seviyelerde iş yapma kabiliyetini artırdığını, yeni teknolojilerin iş süreçlerini kökten değiştirdiğini ifade eden Kaslowski, küresel tedarik zincirlerinin dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlaması gerektiğini, dijital altyapı ve becerilerin stratejik önem kazandığını ve şirketlerin teknolojik altyapı değişime daha hızlı uyum sağlıyor. bana evet dedi.

Sektörün dijital dönüşüm gününün yapay zeka, otonom robotlar, büyük veri, blockchain ve bulut bilişim gibi yeni nesil teknolojilerle tüm sektörleri derinden etkilediğini gözlemleyen Kaslowski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde hem yüksek teknolojili ürün ihracatı hem de Ar-Ge yatırımları dikkate alındığında, sektörde dijital dönüşüm yarışında daha kat edilmesi gereken önemli bir mesafe olduğunu görüyoruz. Kullanıcı becerilerinin ve teknoloji sağlayıcıların artırılması büyük önem taşıyor. şirketler ve büyük ölçekli dönüşüm için geliştirme alanları belirler. Etkili bir dijital dönüşüm süreci için hızlandırıcı mekanizmaların oluşturulmasında kamu kurumlarının rolü çok önemlidir.

Simone Kaslowski, kolay erişilebilir, uygulaması hızlı ve katma değeri yüksek teknolojilere yapılan yatırımlara öncelik verilmesi ve insanlara dijital beceriler kazandırma çabalarının artırılması gibi gelişmelerin önemine değindi.

“Yeniden keşfedilen SD2 platformu, teknoloji şirketlerini daha da görünür kılacak”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, “Üretim verimliliğini artırarak ve maliyetleri düşürerek ekonomik kalkınmayı ve küresel rekabet gücünü geliştirmek temel hedefimiz olmalıdır. Bu amaçla sürdürülebilir bir üretim ekosistemi oluşturmak için ağırlıklı olarak mevcut yetkinlikler analiz edilmelidir” dedi. dedi.

Dört yıl önce hazırladıkları bir raporda “teknoloji alanında arz ve talebin buluşmasındaki kopukluk”a dikkat çektiklerini hatırlatan Kaslowski, bu eksikliğe çözüm olarak tasarlanan TÜSİAD SD2 programının devreye girdiğini belirtti. dördüncü yıl.

Bu 4 yılda gerçekleştirilen faaliyetleri anlatan Kaslowski, TÜSİAD SD2 ile çözüm odaklı, somut ve sürdürülebilir bir başarıya imza attıklarını belirtti.

Sahada gözlemledikleri yeni ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturdukları TÜSİAD SD2 dijital platformu ile teknoloji ekosistemine daha fazla katkı sağlayacak yeni bir yapıya geçtiklerini gözlemleyen Kaslowski, şunları söyledi: Ekosistemde farklı aktörlerin yer alacağı TÜSİAD SD2 dijital platformu, bu konuda inovasyon ekosisteminin sürdürülebilirliğine daha fazla katkı sağlayacak” dedi.

“Alandaki eksiklikler giderilerek platformun hizmet kapsamı genişletildi”

TÜSİAD SD2 çalışma grubu başkanı ve sanayi politikası yuvarlak masa başkan yardımcısı Perihan İnci, uzun süredir üzerinde çalıştıkları platformun, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de alarak, sahada görülen boşluklar nedeniyle tasarlandığını söyledi. ve iş dünyası.

Platformun hizmet kapsamını kullanıcılara, üreticilere ve teknoloji sağlayıcılarına genişlettiklerini belirten İnci, “Öncelikle teknoloji kullanıcıları TÜSİAD kapsamında tekrar çağrı açarak, bayilerin platformda yayınladıkları dijital çözümleri görebilirler. Teknoloji kullanıcılarımız, platforma yeni çözümler yükledikleri için, herhangi bir çağrı açmadan, çözüm detaylarına ulaşabilecekler ve diledikleri zaman bayilerle iletişime geçebilecekler.

Teknoloji satıcılarının haftanın 7 günü 24 saat ürün ve hizmetleri görebileceğini kaydeden İnci, kullanıcıların ve yatırımcıların çözümleri inceleyip onlarla iletişime geçebileceğini, teknoloji şirketlerinin de çözümleriyle kullanıcıların radarında olabileceğini anlattı. .

Platformda yatırımcılara yer bıraktıklarını belirten İnci, şu bilgileri verdi:

“Her zaman ‘Teknoloji şirketlerimize yatırım mı arıyorsunuz?’ diye soruyoruz. Her zaman soruyoruz, bu şirketlerin büyümesi ve küreselleşmesi için yatırıma ihtiyaç olduğunun bilincindeyiz, bu nedenle yatırım kuruluşlarının platforma üye olarak teknoloji şirketlerine destek vermelerini bekliyoruz. yatırım perspektifini tanımlayarak bir çağrıdır. “Alanda danışmanlara ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Dijital dönüşüm yolculuğuna nereden başlayacağından emin olmayan teknoloji kullanıcılarına destek olmak istiyoruz.”

İnci, TÜSİAD ve paydaşlarının faaliyetlerinden biridir. Haberler Yakın olmak isteyen firma, akademisyen, öğrenci ve kuluçka merkezlerinin temsilcilerini beklediklerini belirterek, kendilerini birlikte güçlendirmek için platforma katılmalarını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu