Sağlık

Tuvalet eğitimi için ideal dönem; 18-36 ay arası

Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı Öğr. Ver. Damla Güzeldere entelektüelçocukların gelişiminde önemli rol oynayan banyonun eğitimini ve hazırlanmasını ebeveynlerin kolay ve sorunsuz bir şekilde yönetebilmeleri için önemli bilgiler verdi. Eğitmen Ver. Aydın, “İdeal süre 18 ile 36 ay arasıdır. Çocuğun banyo alışkanlığı kazanması için okul öncesi hazırlık süreci 18 ile 24 ay arasında sürmektedir.”

izmir Konsept Meslek Yüksekokulu Öğr. Ver. Damla Güzeldere Aydın, banyoda eğitimin en önemli aşamasının çocuğun hazırlık süreci, yani eğitime başlamadan önce olduğunu belirtti. Aydın, çocukların bireysel farklılıklarını da göz önünde bulundurarak 18-36 ay banyo eğitimi için ideal bir dönem olduğunu söyledi.

“TUVALET EĞİTİMİNE BAŞLADIĞINIZDA İMZALAYACAĞIZ”

Aydın, “Banyoda eğitime hazırlanma sürecinde çocukların banyo hakkında bilgi sahibi olmalarına özen gösterilmelidir. Çocuklar için en iyi öğrenme aracının oyun olduğunu düşündüğümüz bu dönemde, öğretmek doğru olacaktır. oyun yoluyla çocuklara ve oyun yoluyla onları içselleştirmeye.Oyun sırasında oyuncakları banyoya götürün zaten tuvaleti yaptınız, şimdi tuvalet kağıdı ile temizliyoruz, tuvaleti yıkıyoruz ve eğlenceli süreçler yaratıyoruz. “Çocuk için eğlenceli bir öğretim olacak” dedi.

Çocuğa bakanların “Benim tuvaletim var ki çocuk duysun” diyerek bu süreci normalleştirmesinin önemli olduğunu ve tuvalete gittiğimi vurgulayan Aydın, “Resimli hikaye kitapları gelişimin desteklenmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynuyor. çocuk eğitimi. Çocuğun gelişimine ve gelişimine uygun, yaşına uygun resimli kitaplar okumak, çocuğun özellikle psikolojik olarak sürece olumlu hazırlanmasını destekleyecektir.

TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞUNU, NASIL BAŞLAYACAĞINI BİLİYOR MUSUN?

Hazırlık sürecinde çocuğu çok iyi gözlemlemenin ve çocuğun banyoda eğitime hazır olduğuna dair ipuçlarını takip etmenin büyük önem taşıdığını belirten Aydın, çocuk banyoda eğitime hazır olduğunda bunun mantıklı olduğunu ifade etti. . başladığınızda velilere bu ipuçlarını şu şekilde sıralayın:

“Çocuğunuz banyoya giderken veya bez takarken rahatsız olmaya başlıyorsa, banyoyu kullanırken koltuk arkasına, perde arkasına veya belirli köşelere giderek dışkısını çıkarmaya çalışıyorsa, banyoya ulaştığınızı ifade edecek düzeyde dilini geliştirmeye başlar, bebek bezinin kuruma süresi uzarsa banyoya gitmeye ve tuvalete gitmeye karşısınızdır. Çocuk hazır olmaya başlar, düşünebiliriz. Banyoda eğitime hazırlık aşamasında uyguladığınız yöntemlere olumlu tepkiler olarak çocuk banyoda eğitime hazırdır.

Aydın, “Tuvalet eğitimine başlamaya karar verildiğinde çocuğun anlayabileceği, artık bez giymeyeceğini, tuvalette tuvaleti kullanacağı ve bunun yerine çocuğun anlayabileceği şekilde anlatılmalıdır. bebek bezi iç çamaşırı giy.” Çocuğun tuvalet yapmak için kullanacağı apareyin satın alınmasının apareyin hazırlık için benimsenmesini kolaylaştıracağını belirten Aydın, çocuk olduktan sonra dışkıyı tuvalete döküp yanındaki tuvaleti yıkamasının da önemli olduğunu söyledi. tuvalete gidiyor. tıbbi cihaz ve sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuk tuvalette otururken ayakları yerde olmadığında gergin olabilir. Bunu önlemek ve çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlamak için ayaklarının altına bir adım atmak faydalı olacaktır. Tuvaleti kullandıktan sonra , tabureyi tuvalete bıraktığınızı söyleyin, çocuğu sevindirecek ve davranış pekiştireçlerine destek olacaktır. Tabureye basarak vedalaşmak süreci eğlenceli hale getirecektir.”

“KIZGINLIK VE CEZA, GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEBİLİR”

Son olarak, tımar etme alışkanlığı kazanma zamanının bir çocuktan diğerine farklılık göstereceği unutulmamalıdır, öğretim görevlisi. Ver. Damla Aydın, “Bazı çocuklar banyo alışkanlığını bir haftada, bazıları ise muhtemelen bir ayda ediniyor. Bu dönemde bakıcıların sabırlı ve sevecen yaklaşımı çok önemli. Çocuğa bağırmak gibi uygunsuz davranışlar, Çocuğun öfkelenmesi, cezalandırılması, tehdit edilmesi veya çocuğun gelişimini tehdit etmesi çok önemlidir ve sürecin işleyişini olumsuz etkileyecektir. rahat bir yol.

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu