Gündem

Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi başladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Uluslararası İbadet zamanları Kongrenin namaz vakitlerinde farklılıkları ve çatışmaları en aza indirecek bir sonuca ulaşacağına inanıyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Avrupa Konseyi, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, Fetva ve Araştırma Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi” Bağcılar’daki bir otelde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışı Ayasofya’nın koruyucusu Ferruh Mustuer’in Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı.

Kongrede konuşan Erbaş, 2016 yılından bu yana, namaz vakitleriyle ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıkların giderilmesi için takvim ve namaz vakitlerinde birliğin sağlanması için çaba gösterildiğine dikkat çekti.

Sonuçların kongre görüşmelerinin ardından açıklanacağını bildiren Erbaş, “Yüksek enlemlerde namaz ve oruç vakitleri yeni bir konu değil ama çok önemli. Müslüman varlığının en açık ifadesi ve en temel ibadeti olan namaz vakitleri ile ilgili uygulama, “Avrupa ülkelerinden ve çeşitli İslam ülkelerinden âlimlerle sonuçlanarak birlik sağlanacaktır. Uluslararası Namaz Namazları Kongresi sonucunda namaz vakitlerindeki farklılıkları ve çatışmaları en aza indirecek bir sonuca ulaşılacağına inanıyorum” dedi.

“Küçük ve evrensel hedeflere ulaşmak için birçok öneri gündeme geldi”

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin Karadaği, kongrenin dört yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ve çalışmaların bir bilim komisyonu eşliğinde yürütüldüğünü söyledi.

İslam’ın bir rahmet dini olduğunu hatırlatan Karadaği, konuşmasına şöyle devam etti:

“İslam’ın ne kadar kapsayıcı olduğundan bahsediyoruz. Müslümanları her konuda çelişkili görenler var. Ama biliyoruz ki çatışma merhametten doğar. Mesela İsviçre’de küçük bir kasabada 16 takvim gördüm. Ailenin her bir üyesi. farklı bir takvim takip ediyor.” Bu kongre kapsamında fıkıh ve astronomi ilmi komisyon çalışmaları yapılmıştır. Bu toplantılarda birçok konu sunuldu. Küçük ve evrensel hedeflere ulaşmak için birçok öneri gündeme gelmiştir. “

Kongreye Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Abdurrahman Hacıkalı, Avrupa Araştırma ve Fetva Konseyi Başkan Yardımcısı Suheyb Hasan, Avrupa Araştırma ve Fetva Konseyi Üyesi Halid Hanefi ve çok sayıda ülke temsilcisi katıldı.

Kongre yarın yapılacak kapanış oturumu ile sona erecek.

Namaz Vakitleri Uluslararası Kongresi başladı

Namaz Vakitleri Uluslararası Kongresi başladı

Namaz Vakitleri Uluslararası Kongresi başladı

Namaz Vakitleri Uluslararası Kongresi başladıNamaz Vakitleri Uluslararası Kongresi başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu