Gündem

Umman Dışişleri Bakanı, Yemen’de savaşın bitmesi için aralıksız çalıştıklarını söyledi

Umman Dışişleri Bakanı Badr el-Busaidi YemenTürkiye’deki savaşı bitirmek için aralıksız çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

Busaidi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada Yemen ve Afganistan’daki durumu değerlendirdi.

“Umman; Suudi ArabistanBusaidi, “Bu çabalarla, kalıcı ve tam bir ateşkese vararak savaşı sona erdirmeyi ve insani çalışmalara yeniden başlamayı amaçlıyorlar” dedi.

Afganistan hakkında konuşan Busaidi, tarafların güvenlik, istikrar, kalkınma ve komşu ülkelerle iyi ilişkiler konusundaki isteklerini yerine getirmek için çalışmalarını beklediklerini söyledi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ın geçen Mart ayında Yemen’de ateşkes sağlamak için açıkladığı girişimi desteklediklerini söyledi.

Zeyyani, Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanması için tüm taraflar arasında barışçıl bir siyasi çözüm bulunduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan 22 Mart’ta şunları söyledi: “Yemen’deki krize bir çözüm bulmak, BM himayesinde kapsamlı bir ateşkes sağlamak, Hudeyde limanından elde edilen geliri Merkez Bankası’ndaki bir hesaba ortaklaşa aktarmak, Sana Uluslararası Havalimanı’nı bazı uçuşlara açmak ve taraflara BM himayesinde katılmak için, “müzakerelerin başlamasını” içeren bir barış girişimi başlattıklarını duyurdu.

Girişim Yemen hükümeti tarafından memnuniyetle karşılansa da Husiler, girişimin yeni bir şey getirmediğini savundu.

Siyasi istikrarsızlığın uzun süredir devam ettiği Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler Eylül 2014’ten bu yana başkent Sanaa’yı ve bazı bölgeleri kontrol ederken, Suudi liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu