Ekonomi

Üniversite öğrencilerinin gelişi esnafı sevindirdi

Üniversite Öğrencilerinin en çok tercih ettiği illerden biri olan Serhat Ülkesi EdirneTürkiye’de yüz yüze eğitime geçiş kararı tüccarları sevindirdi. Öğrenci şehri olarak da bilinen Edirne’de yüz yüze eğitime geçişle birlikte ciğerden şekerciliğe, züccaciyeden süpermarkete tüm segmentlerde hareketlilik olması bekleniyor.

Kovid-19 salgını nedeniyle bir buçuk yılı aşkın süredir kapalı olan üniversitelerde yüz yüze eğitime yeniden başlanması Edirneli öğrencileri ve esnafı sevindirdi. 55 bin öğrenciyi ağırlayan Edirne’de yüz yüze eğitim süreci öncesinde hareketlilik yaşanmaya başladı. Salgın nedeniyle zor günler geçiren tüccarlar, yaz aylarında gurbetçi akınının ardından üniversitelilerle birlikte gülecek. üniversitelerde 27 Eylülİstanbul’da başlayacak olan yüz yüze eğitim süreci öncesinde öğrenciler kalacakları bir yere akın etmeye ve şehrin tüccarlarının eksikliklerini gidermeye başlarlar.

“Öğrencilerin ekonomiye katkısı büyük”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, 15-16 aylık uzun bir aradan sonra öğrencilerle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Edirne’deki öğrenci sayısının ve bu öğrencilerin katkısının olduğunu vurguladı. ekonomiye büyük. Edirne’nin iş hayatında öğrencilerin işletmeler olarak kendilerini korumaları gerektiğine değinen Zıpkınkurt, sadece ev kiralamanın değil fahiş fiyatların, fiyat etiketleri ve öğrencilerle olan ilişkilerin de ciddi olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı. Zıpkınkurt, işverenlerin öğrencilere uygun fiyatlarla ürünler sunması gerektiğini belirterek, şehrin esnaf ve iş adamlarını öğrencilere sahip çıkmaya ve bu sıkıntılı günleri birlikte geçirmeye çağırdı. Salgınla mücadelede aktif rol oynayan aşı çalışmaları konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyleyen Zıpkınkurt, aşı, hijyen ve maske kurallarına uyulmasına dikkat edeceklerini ve bu sorunla ilgili çalışmaların devam edeceğini söyledi. salgın biter.

“Edirne öğrencilerini bekliyor”

Alipaşa Çarşı Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, bir buçuk yıl sonra üniversite öğrencilerinin gelmesiyle birlikte, “Edirne öğrencilerini bekliyor. 55 bin öğrenci gelecek. Edirne’de bir canlılık yaratacaklar. İnşallah olur. böyle devam ediyor.” Herkes tedbirlere uysun.” “Tacirler olarak bir daha kapanışlar istemiyoruz. Herkese hayırlı olsun” dedi.

Edirne’ye yaklaşık 55-60 bin öğrencinin geleceğini ve bu durumun ekonomik bir giriş olacağını söyleyen Edirne’yi Tanıtma ve Ciğerleri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, bu durumun tüm kesimlere fayda sağlayacağını söyledi. tüccarlardan sahiplerine, süpermarketlerden pazarlara. Edirne’nin geçimini turizmden sağlayan bir öğrenci kenti olduğunu iddia eden Dinar, “Edirne gibi en büyük kazanımlarımızdan biri de her yıl 55-60 bin kardeşimizi turizmin fahri elçisi yapmak. gidiyorlar, gidiyorlar, sayanlar bize turist olarak dönecekler. “Bu bizim için büyük bir kazanç. Ekonomik ve kültürel bir fark da olacak. Bu harika bir şey. Kardeşlerimizi bekliyoruz” dedi.

“Edirne ekonomisi canlanmaya başladı”

Edirne’nin ekonomisinin canlanmaya başladığını ifade eden Dinar, “Bir hafta önce kayıt için geldiklerinde yurt, yurt aramaya başladılar. Anne babalar gelmeye başladı. Şimdi okul başlayacak. Veliler der ki, gidelim yürüyelim. Çocuklar, “Bu yine Edirne’nin turizmine katkı sağlayacak. Bunun netleşmesini istiyorum” dedi.

Üniversite öğrencilerinin gelmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Saraçlar Caddesi’ndeki esnaf Levent Yaçı, “Bu, küçük esnafımız dahil herkesin beklediği ve beklediğimiz bir görüntüydü. Cankurtaran olacağını düşünüyorum. Bizim için. Neyse ki Edirne’miz eski haline dönecek. Üniversiteli olsun, liseli olsun vatandaşlarımızın neye ihtiyacı var? Yardım ve inisiyatif göstermelerini istiyoruz” dedi.

Çilingilir Caddesi’ndeki esnaflardan Ahmet Çakır, yüz yüze eğitime geçişin esnafı olumlu etkilediğini belirterek, geçimini turizmden sağlayan Edirne’de yüz yüze eğitimden sonra ticari faaliyetin başlamasını beklediklerini söyledi. ve öğrenciler.

“Öğrenci kartıyla daha ucuza gidebildiğimiz zaman hep 4 lire ödemek zorunda kalıyoruz”

Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden Alaz Kırlı, Denizli’den geldiğini ve Edirne’nin geldiği yerden daha pahalı bir şehir olduğunu iddia etti. Öğrenciler gelince tüccarların yüzünün güldüğünü söyleyen Kırlı, “Onlar için bir kaynağız ama öğrencinin de bir hayatı var. Bu kadar masrafa, zorlamaya gerek yok. Aslında yerle ilgili bir sorunumuz var. Esnaf yerine kalıyorlar.Bu daha çok problem.Burada sığınak mağduriyetimiz var.Aksi takdirde otobüs çok problemli.Kart alamıyoruz, ikametimizi istiyorlar.Okulumuz diğer bölümlerden önce açıldı. Bu saatte öğrenci misafiri olarak yurttalar. Bizim yurdumuz burada değil. Öğrenci kartıyla daha ucuza çıkabildiğimiz zaman her zaman 4 lira ödüyoruz. Haftada en az üç kez ödememiz gerekiyor. ” İlk defa otobüs kullanıyoruz. Bu bizim için ekonomik bir meydan okumadır. Buna bir çözüm istiyoruz” dedi.

“Genel olarak küçük tüccarlarla iç içe bir şehir”

Trakya Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerden Doğa Çankaya, Edirne’ye daha önce turla geldiğini ve çok garip hissetmediğini söyledi. Edirne’nin ağırlıklı olarak küçük tüccarlarla iç içe bir şehir olduğunu iddia eden Çankaya, “Tekirdağ’a göre ulaşım çok zor oldu. Ulaşım konusunda sıkıntım var. Çünkü saatin kaç olduğu belli değil.” Evin önünde üç sıra olmasına rağmen sadece bir tanesi üniversiteye gidiyor. Her saat üniversiteye gidiyor. Evime yakın olduğu için hepsini ucuz bir marketten aldım. Edirne’de fiyatlar fazla artmadı ama yine de öğrenciye yardımcı olmak için biraz daha verilebilir” dedi.

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu