Gündem

Ürdün’de, İsrail’le imzalanan doğal gaz anlaşmasının iptali için gösteri yapıldı

Ürdüniçeride bir sürü insan Amman Tel Aviv ve Tel Aviv yönetimleri arasında 2016 yılında imzalanan ve 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren doğalgaz anlaşmasını iptal etmek için gösteri düzenledi.

Onlarca Ürdünlü İsrailTürkiye ile Gaz Anlaşmasının İptali İçin Ulusal Kampanya çağrısı ile başkent Amman’da Enerji Bakanlığı binası önünde bir araya geldi.

“Düşman gazı işgaldir” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, “Düşman gazı en büyük ayıptır”, “Uğraşmak ihanettir”, “Ürdün özgür insanlar içindir, hain Siyonistler için değil” sloganları attı.

Eylem kapsamında Anadolu (AA) ajansına konuşan kampanya izleme komitesi üyesi Mohamed al-Absi, bu gösteriyi anlaşmanın imzalanmasının 5. yıl dönümü vesilesiyle düzenlediklerini söyledi.

Absi, Ürdün’ü İsrail’in çıkarlarına ipotek eden söz konusu anlaşmayı iptal etmekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Protestoculardan Süleyman Suveys, Ürdünlülerin geleceğini ve ülkenin egemenliğini korumak için gösteriye katıldığını iddia etti.

Anlaşmanın Ürdünlülerin yoksullaşması ve işsizliği pahasına imzalandığını kaydeden Suveys, anlaşmanın iptal edilmesini ve imzalayanların yargılanmasını istediklerini belirtti.

Ürdün; Mısır, 2016’da İsrail ile bir gaz anlaşması imzaladı, ancak Irak ve Cezayir’in gaz ithal etmenin alternatifleri var. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren doğal gaz anlaşması, Ürdün’ün Ocak 2020’den itibaren 15 yıl boyunca İsrail’den yaklaşık 45 milyar metreküp doğal gaz alacağını öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu