Gündem

Uydu takip cihazı takılan 3 caretta caretta denize salındı

MUĞLA (AA) – Muğla‘s Ortaca Deniz kaplumbağalarının araştırılması, kurtarılması ve kurtarılması Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), 3 adet caretta caretta ve tedavisi tamamlanan bir yeşil deniz kaplumbağası suya bırakıldı.

DEKAMER ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla tedavileri tamamlanan 3 deniz kaplumbağası “Özlem”, “Suda” ve “Leyla” ile deniz yeşili kaplumbağası “Adanalı” seçildi. .

Uydu takip cihazlı caretta maskeleri ve yeşil deniz kaplumbağaları suya indirildi. Ayrıca yuvadan geç çıkan ve denize ulaşamayan 20 küçük kaplumbağa da denize götürüldü.

Proje Müdürü DEKAMER Prof. Dr. Törende konuşan Yakup Kaşka, yaralı bir deniz kaplumbağasını kurtarma hissinin çok iyi olduğunu, iyileştikten sonra denize ne kadar uyum sağladığını, nereye göç ettiğini ve nerede beslendiğini anlamanın önemli olduğunu söyledi.

Uydu takip cihazları sayesinde caretta carettaların göç yollarını takip edebildiklerini iddia eden Kaska, şunları kaydetti:

“Bugün İztuzu’ndan 3 deniz kaplumbağasını yıl boyunca nereye gittiklerini görmeleri için göndereceğiz. Sadece burada değil. Şu ana kadar 13 aktif kaplumbağamız var, çalışmalarımızın bir parçası olarak 40 tanesini gördük. Yani 10 tane daha eklersek. Bu sayıya 63 tane kaplumbağamız olacak.Onları uydu takip sistemi ile takip edebileceğiz. Bu bize sadece kaplumbağaların ülkemizde ürediği yerler hakkında değil, göç ettikleri, kış uykusuna yattıkları ve denizlerimizde gezindikleri yerler hakkında da önemli bilgiler sağlayacaktır” dedi.

Kaşka, tedavileri tamamlanan 10 kaplumbağayı uydu cihazlarını bağlayarak Fethiye, Antalya Belek ve Mersin Göksu plajlarından denize ulaştıracaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabii Kaynaklar Genel Müdürlüğü Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, kaplumbağaların denizler için güvenli olduğunu, Ege ve Akdeniz’in temizliğinde önemli katkıları olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Elbette deniz kaplumbağaları yumuşakçalarla beslendikleri için, bu bölgede pladyatör olarak gerçekten ekosisteme çok şey katıyorlar. Değer katıyor.” dedim.

Turan, bu türü bölgede 30 yıldır gözlemlediklerini ve yuva sayısının her geçen gün arttığını ifade etti.

“Bu bizim başarımızı ortaya koyan bir sonuç. 20, 30 yıl önce bu bölgedeki yuva sayısı 200 civarındaydı. Bugün 500’den 600’e çıktı. Tabii nesli tükenmekte olan bu tür artık bir sonraki adımda. Kategori yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Biz de çok mutluyuz. Tabii ki Bakanlık olarak bu projeyi hayata geçiren gönüllülerimize, akademisyenlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür etmek istiyoruz.”

Törene Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Belediye Başkanı Alim Uzundemir, yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Uydu takip cihazlı 3 caretta caretta denize fırlatıldı

3 caretta caretta uydu takip cihazlarıyla denize fırlatıldı

Uydu takip cihazlı 3 caretta caretta denize fırlatıldı

Uydu takip cihazlı 3 caretta caretta denize fırlatıldıUydu takip cihazlı 3 caretta caretta denize fırlatıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu