Teknoloji

Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti

Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti. Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun birçok faydası olduğunu iddia eden uzmanlar, karpuzun özellikle kilo alıp vermede büyük faydalar sağladığını söyledi.

Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti

BATMAN – Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun birçok faydası olduğunu söyleyen uzmanlar, karpuzun özellikle kilo vermek için büyük faydalar sunduğunu söyledi.

Diyetisyen Hülya Özel, özellikle sağlıklı beslenme için önerdiği karpuzun mideyi rahatlattığını, cildi gençleştirdiğini ve nemlendirdiğini söyledi. Özel, “Yazın ana meyvelerinden olan karpuz, yüzde 92’lik su oranı ile vücudu serinleten ve nemlendiren bir meyvedir. Tipik olarak bir dilim karpuz bir dilim meyvedir ve 200 suya tekabül eder. içeriği yüksek evet ama içindeki fruktoz kanı hızlı yükselttiği için glisemik indeksi yüksek olduğu için şeker,gebelik ve insülin direnci olan kişilerin fazla tüketmemesini istiyoruz.üç üçgen şeritli karpuz meyvesi ortalama şeker getiriyor 50 ila 70 kaloridir. Kilo almak ve vermek ve diyetlere katılmak için çok kullandığımız bir meyvedir. Porsiyon kontrolünü de kişiye özel sunuyoruz. Mideyi biraz daha rahatlatma, cildi gençleştirme, nemlendirme özelliğine sahiptir.

“Karpuz, tansiyon ve kalp Damar hastalıklarına iyi geliyor”

Karpuzun tansiyon hastalıklarına iyi geldiğini ve kalp damar hastalıklarında da gösterildiğini vurgulayan diyetisyen Özel, “Çekirdekleri kalp damar hastalıklarına olumlu etki yaptığı için özellikle tansiyon sorunu yaşayanlarda biraz daha iyi sonuç veren bir meyve. Kırmızı rengini veren likopen, içerdiği madde sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir. Kansere karşı korumada olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen çalışmalar da mevcuttur. ceviz tüketildiği gibi. Daha çok karpuz çekirdeği tüketmek, iri karpuz çekirdeklerini kaynatmak mantığına dayanmaktadır. Biraz daha tuzla ilgili olduğu için ödem yapma özelliği vardır. Öte yandan zaten ceviz içi olduğu için 100 gram yaklaşık 500 kaloriye tekabül etmektedir. Bu nedenle ölçü olarak biraz daha dikkatli kullanılmalıdır. Tansiyon problemi olan kişiler de aynı şekilde tüketmekten kaçınmalıdır. Karpuz meyvesi yüksek su içeriğine sahip olduğu için vücudu nemlendirme ve ardından cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. İnsanların biraz daha fazla yağ hücresi yakmasına yardımcı olur. Ayrıca daha dinç kalmanıza yardımcı olur. Yemeklerden önce daha doğrusu yemek olarak tercih edildiğinde, sonrasında bir dilim peynir ve bir bardak ayran kan şekerini hızla yükseltmez, aynı zamanda daha uzun süre tokluk hissetmesini sağlar. Yine karpuz meyvesinde bulunan potasyum maddesi sayesinde özellikle spor sonrası tüketildiğinde kas ağrılarına iyi gelmektedir. Potasyum içeriği yüksek olduğu için miktarı abartmamak gerekir” dedi.

Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti
Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti
Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti
Uzmanlar karpuzun faydalarına dikkat çekti

Kaynak: İhlas / Abdülaziz Karataş Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu