Ekonomi

Vergide yapılandırma fırsatı için son çağrı

GAZİANTEP (İHA) – Gaziantep Vergi Daire Başkanı Mehmet Tarık Törer, bazı kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasadan yararlanmak isteyenler için geçen hafta uygulamaya konulduğunu belirterek, henüz vergi borçlarını yapılandırmayan mükelleflerden uygulamalarını geciktirmemelerini istedi. .

Vergi Dairesi Başkanı Törer, vergi yapılandırma yasasının toplumun birçok kesimine kolaylık sağladığını belirterek, başvuru ve ödeme sürelerinin bir ay uzatıldığını söyledi. Başvuruların ay sonuna kadar yapılabileceğini hatırlatan Törer, “Toplumun birçok kesimine ulaşan ve sunduğu imkanlarla mükelleflere büyük kolaylık sağlayan 7326 sayılı Kanun’a ilişkin birinci bölümün başvuru ve ödeme koşulları açıklandı. cumhurbaşkanlığı kararıyla bir ay uzatıldı, yeniden yapılandırma imkanı bir ay uzatıldı. Eylül Perşembeden önce gelmeleri gerekiyor” dedi. Gelir Yönetimi Başkanı www.gib.gov.tr ​​veya e-devlet, www.turkiye.gov.tr ​​gibi sanal portallar üzerinden her an kolaylıkla yapılabileceğini kaydeden Başkan Törer, vergi mükelleflerinin yasaya yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. . bu nedenle henüz başvuruda bulunmamış mükelleflerin herhangi bir şikayeti olmayacağını belirterek, yaşamamak için son günleri beklemeden bir an önce başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Törer, kanunun sağladığı kolaylıklarla ilgilenirse, “Tamamlanan borçların ödemesi kolaylaşacak. Tutarlar, temerrüt faizi/vergi artışı ve diğer borçlar yerine Yİ-ÜFE oranı belirlenerek tahsil edilecek Böylece bu tutarlar yaklaşık olarak azalacaktır. Üç Vergi matrahı matraha bağlı olacak Para cezaları tamamen kaldırılacak, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları yarı indirimli olarak uygulanacaktır. Bu kapsamda, 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvuruda bulunulması kaydıyla 2016-2020 yılları için matrah artırım ve vergiler Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Vergi kapsamında Gelir / Kurumlar ve Katma Değer Vergisi. İlk olarak 7326 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeye göre matrah ve vergi artışı sonucunda tahakkuk eden tüm vergilerin ilk taksit ödeme döneminde nakden ödenmesi halinde bu vergilerden %10 indirim yapılacaktır. İş kayıtlarını gerçek duruma uyarlamak mümkün olacaktır. Ayrıca 31 Aralık 2021 tarihine kadar araç muayenelerinin geç yapılması halinde her ay için hesaplanan yüzde 5 fazlanın ve muayene süresinin Yİ-ÜFE oranlarına göre kesrinin tahsilatından feragat edilecektir.

7326 sayılı Kanunun uygulama süresinin Cumhurbaşkanı kararı ile yapılan uzatma ile 30 Eylül 2021 Perşembe günü sona ereceğini hatırlatan Törer, yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen mükelleflerin bu tarihte ibraz edilmesi gerektiğini ve bu tarihte ibraz edilmesi gerektiğini söyledi. Nakit ödeme seçeneğini tercih edenler de dahil olmak üzere yeniden yapılandırılan ilk kredi dilimi, ödemelerini 1 Kasım 2021 sonuna kadar yapmaları gerektiğini vurguladı.

Belediye Başkanı Törer, yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle mükelleflerin ve çalışanların vergi dairelerine gitmeden başvuru işlemlerini elektronik ortamda tamamlamalarının daha sağlıklı olacağını ifade ederek, yeniden yapılandırılmasıyla ilgili ödemelerin yapıldığını söyledi. Kanun kapsamında yapılan beyanlar nedeniyle borçlar ve hesaplanan vergi ödemeleri de Etkileşimli Vergiye dahildir. Anlaşmalı bankalardan kart veya kredi kartı ile 7 gün 24 saat ofisinizden rahatlıkla ödeme yapabileceğinizi de belirtti. – GAZİANTEP

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu