Ekonomi

Virasoft, 2,5 milyon dolar yatırım aldı

Kanser tanı ve tedavisinde yapay zeka çözümleri sunan Virasoft, 2.5 milyon dolar aldı Dolar ABD pazarındaki büyümesini yatırımla sürdürmeyi hedefliyor.

Patoloji alanında geliştirdiği yapay zeka çözümleri ve dijital patoloji uygulamalarıyla öne çıkan Virasoft, aldığı A Serisi yatırımla Türkiye’de geliştirdiği yenilikçi çözümleri küresel pazara taşıyor.

Bu vakaların 50.000’inde Virasoft yazılımını kullanan doktorlar yapay zeka algoritmalarından faydalandı. Önümüzdeki yıl meme, prostat, akciğer ve kolon kanseri gibi birçok katı kanser türünde kullanılabilecek yapay zeka algoritmalarını yurt dışına götürmeye hazırlanıyor. Şirket, bu yatırımla çözümlerini başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere yurt dışına genişleterek, diğer ülkelerdeki hasta ve hekimlerin hizmetine sunacak.

Virasoft, Eczacıbaşı Momentum öncülüğünde, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, DCP, TT Ventures, Acıbadem Üniversitesi, Ak Portföy Girişim Sermayesi, Mustafa Selim Kondu, Burak Uzel, Bedi Turgut Uzel, Fatma Fatoş Yatırımcıların katkılarıyla bu yatırım turunu hayata geçirdi. Özbaş’ın melekleri. USD ile yapılmıştır.

Impulse Eczacıbaşı Yatırım Yönetmen Berktuğ İncekaş, “Sağlık alanında dijital dönüşüm ve yapay zeka uygulamalarının kullanımının hızla arttığını görüyoruz. Gökhan ve Samet’in sağlık alanındaki çözümlerini birleştirerek yurt dışında önemli bir oyuncu olacağına inanıyoruz. orijinal verilerle geliştirilen yapay zeka algoritmaları ile dijital patoloji.

Eczacıbaşı Momentum olarak küresel bir bakış açısına sahip olan ve sağlıkta yapay zekaya odaklanan Virasoft’un yatırımcısı olmaktan mutluluk duyuyoruz. “

Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde kurulan teknoloji ve inovasyon fonu adına konuşan Seçkin Yelmen, “Kanser teşhisi alanında çok önemli bir oyuncu olacağına inandığımız başarılı Virasoft ekibine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. yapay zeka ile patoloji alanında dijital dönüşüm trendi “. o yaptı.

Virasoft’un ilk yatırımcısı olan uluslararası girişim sermayesi fonu DCP adına yatırım sürecini değerlendiren Fırat Özpınar, “Virasoft’un geliştirdiği çözümlerin dikey patolojide sağlık sektörünün dijital dönüşümünde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. , ve Türkiye’de bu alanda lider konumda olan firmanın bu yatırım turu ile özellikle uluslararası büyümenin hızlanmasını bekliyorlar” dedi.

Türk Telekom Ventures CEO’su Muhammed Özhan, “Dijital sağlık öncelikli yatırım alanlarımızdan biri. Bu kapsamda ev yapay zeka şirketi Virasoft’a yaptığımız yatırımlarla doktorlarımıza daha teknolojik çözümler sunmayı hedefliyoruz. özellikle dijital patoloji alanında geliştirdiği ürünlerle fark yaratıyor” dedi. Gelecekte daha da büyüyeceğini öngördüğümüz bu girişimin, aldığı yatırımlarla uluslararası arenaya açılmasından gurur duyuyoruz. “

Süreci değerlendiren Prof. Dr. Ümit İnce “Patolojinin sayısallaştırılmasında ve yapay zeka algoritmalarının teşhis ve tedavi süreçlerinde yaygınlaşmasında büyük bir fırsat olduğunu gördüğümüzden, bilimsel ve operasyonel imkanlar sağlanması konusunda uzun süredir bu girişimi destekledik ve yatırım kararı aldık.” başarılarının devamını diledi.

Şirketin portföy yönetim hizmetlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Göktürk Işıkpınar, yatırımla ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Yapay zekanın evriminin dünyadaki dijital sağlık hizmetlerine olumlu yansımasının önemli bir ivme kazandığı bir dönemde” Bu yatırım tarihi yansıtıyor. Virasoft’un geliştirdiği dijital patoloji çözümleri ile Türkiye’deki başarısının bir göstergesidir. Yurt dışı yolculuğuna yeni bir ortak olarak katılmak bizim için heyecan verici ve onur verici.” bu sözlerle ifade edilmiştir.

2015 yılında Gökhan Hatipoğlu ve Samet Ayaltı tarafından kurulan Virasoft, Türkiye’de yapay zeka alanında çalışan lider firmalardan biridir. Verilen bilgilere göre Virasoft çözümleri şu anda Türkiye’de 20’den fazla hastanede 300’den fazla doktor tarafından kullanılırken, çeşitli üniversitelerde 3.000’den fazla tıp öğrencisi Virasoft eğitim platformunu kullanıyor.

Kuruluşundan bu yana yatırımlarını ve gelirini Ar-Ge faaliyetlerine harcayan Virasoft, ikisi yurt dışında olmak üzere 4 bilimsel projeye destek aldığını ve 10’dan fazla bilimsel çalışmayı yayınlayacağını duyurdu.

Virasoft, sunduğu yapay zeka algoritmaları ve dijital patoloji çözümleri ile haftalar süren vaka teslim sürelerini 3-4 güne indiriyor; Kanser tanı ve tedavisi süreçlerinde sunduğu çözümlerle yapay zeka destekli dijital dönüşümü sağlıyor. – İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu