Ekonomi

Yağış kimine felaket kimine bereket oldu

SİNOP (İHA) – SinopTürkiye’nin ilçelerinde yıkıma ve can kaybına neden olan sağanak yağış, su seven pirince hayat verdi. Maliyetler düştü ve ürünler bollaştı. Çiftçiler, yağmurun sağladığı ürün kalitesiyle “hodri meydanı” diyor, boyabat, Bafra ve Trakya’ya karşı koşmaya hazır olduklarını belirtti.

Sinop, 11 Ağustos’ta büyük bir sel ile sarsıldı. Sinop’ta 24 saatlik selde metrekareye 240 kilogramdan fazla yağış düştü. Yağmur, Ayancık, Türkeli, Gerze ve Erfelek ilçelerinde yıkım ve can kaybına neden olsa da suyu seven pirince hayat verdi. Sinop’ta Erfelek Ovası’na (Karasu) da çok yağış düştü. Yağışlar kimileri için felaket olsa da mazot ve elektrik harcayarak ürününü sulayan çiftçi için nimet oldu. Şiddetli yağmurlar maliyetleri düşürdü, ürünü bol yaptı ve su seven pirincin kalitesini artırdı. Çiftçiler, ihtiyaç duyduklarında yağmurun kurtarmaya geldiğini iddia ettiler. Yağışların verimi artırdığını iddia eden üreticiler, TürkiyeFirmanın bir numarası olacak ürünler olduğunu belirtti.

Tüm Türkiye’ye meydan okuyan pirinç üreticisi Suat Kümeç, “Bu yıl yağmur tam da pirincin ihtiyaç duyduğu anda yağdı. Suyu kesmek için pirinç yetiştirmede gün bile önemli. tam tahıl gruplarının oluşması, yoğun yağış bize de nasip oldu.Bize iyi geldi.Faydalı oldu.Ayancık’a zarar verdi.Onlara üzüldük ama işin bu tarafında inşallah çok kaliteli ürünler alırız. bu sene yağmurdan çok faydalandık. “Bugün suya ihtiyacımız var” dedik. O yağmur bize temiz verildi. Atık su mutlaka karıştırılır. Atık su ile yaptığımız pirinç bundan biraz daha verimsiz. Kalitesi çok iyi. Ancak bu yıl tüm Türkiye ile rekabet edebiliyoruz. Hodri bir meydan okuma diyebiliriz. Bu pirinçle hepsine bu kalitede meydan okuyabiliyoruz. Sinop merkez, ilçeleri, Bafra, Trakya’ya herkese karşı hazırız. ondan.” sensin” dedi.

Kümeç, “Şu anda Avrupa’dan gelen çeşitler var, düşük çeşitler diyebiliriz. Fiyatları zaten düşük. Türkiye’nin kendi çeşidi var. Büyük orta diyoruz. Yerli kovası da var. “Yüksek.” Bu yıl avantajımız oldu. Bu yağmur 15-20 gün bizi kontrol etti. Sinop Merkez, Mertoğlu, Dibekli köylerinin kıyı kesimlerinde tüm Türkiye’ye pirinçle meydan okuyoruz. Bektaşağa. Yağışların düştüğü yer. Bugünden sonra yağan yağmur şimdi zararımıza oluyor. Bir ay sonra. “Umarım hasata başlarız. Boyabat başladı ama bizimki geç kaldı temiz” dedi.

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu