Ekonomi

Yağlık ayçiçeğine avans ödemesi – Haberler Ekonomi

TürkiyeTürkiye’de bitkisel yağ tüketiminde yüzde 80-85’lik paya ve yüzde 50’ye varan yağ oranına sahip stratejik öneme sahip ayçiçek yağı için 5 lira 100 kuruş avans ödemesi yapılacak.

Trakya Birlik’ten yapılan açıklamada, “Dünyada farklı varyantlarla devam eden pandemi süreci, son 1-1,5 yılda hem sanayide hem de tarımda arz ve talepte değişimlere yol açtı. Dünya pazarında daha değerli fiyat politikaları genel hammadde fiyatlarını tarihi zirvelere taşıdı Bu gelişmeler ışığında, 2020/2021 üretim sezonunda petrol ayçiçeği ürünleri fiyatlarının yüzde 50’den fazla artması, ayçiçeğini en çok kazandıran ana ürün haline getirdi. oluşturmuş, 2021/2022 üretim sezonunda yeni üretim alanları kazanılmış ve ilk kez bir milyon 600 bin tonluk rekor üretime ulaşılmış ve Türkiye’de yeterlilik oranının yüzde 70’e ulaşması beklenmektedir.

Türkiye’de yağlı ayçiçeği üretimindeki artışın sürdürülebilir olması için minimum 2 milyon 500 bin ton üretim ile ülkenin kendi kendine yeterlilik seviyesine ulaşılmasının beklendiğini vurgulayan açıklamada, çiftçilerin memnuniyetinin sağlanacağı belirtildi. 2021-2022 üretim sezonu için çiftçi fiyatlarının büyük önem taşıdığını söyledi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Tarımsal üretimin en temel girdileri arasında yer alan gübre ve ilaç fiyatlarındaki yüzde 100’ü aşan artışlar, haklı olarak çiftçilerin tarımsal ürün fiyatlarına duyarlılığını artırdı. Bu üretim hedefine ek olarak çiftçilerin beklentileri de arttı. , 2021-2022 sezonunda iç piyasa fiyatlarını etkileyen ithal ikame ürünlerin pazarları inceleniyor. Dünya ayçiçeği tohumu üretiminin 58 milyon ton rekor seviye ile bir önceki sezona göre 6-8 milyon ton daha fazla olması bekleniyor. .Dünyadaki hububat üretimindeki düşüşün aksine, yağlı ayçiçeği üretimindeki önemli artış, gümrük vergisi uygulamalarının da etkisiyle Türkiye’de iç piyasa fiyatını artırmıştır.Dolayısıyla Türkiye’deki mevcut gümrük uygulamaları gibi fiyatları etkileyen tüm parametreler, dünya performans ve beklenen fiyat seviyeleri ve olası ve döviz kurlarının seyri Trakya Birliği tarafından 2021-2022 sezonunda oluşan piyasa koşulları çerçevesinde üretici ortakla birlikte değerlendirildi. Yüzde 40 yağlı baz ürün için ton başına 5 lira 100 kuruş avans ödenmesine karar verildi. Uluslararası sözleşme türü olan yüzde 44 yağlı ayçiçeği ürünü için ton başına avans 5 lira 406 lira, yüzde 50 petrol ürünü için avans 5 lira 865 lira olacak.

Trakya Birlik’ten yapılan açıklamaya devam edilerek, “Doğal gaz kaynağının bulunmasının yarattığı olumlu havanın yanı sıra, ülkemiz için stratejik öneme sahip tüm ihtiyaçların milli hizmet ve milli kaynaklarla karşılanması çok önemli bir kilometre taşı olacaktır. Pandemi sürecinde küresel ölçekte stratejik bir politika haline gelen gıda güvenliği kavramının muadili “ülkemizin tarımsal üretimini kendi kendine yeterli düzeye getirmek”, ülkemiz, ülkemiz ve ülkemiz için verimli ve faydalı olmak. milletimiz, üretici ortaklarımız ve tüm çiftçilerimize ne yaparsak yapalım onlar için asla yeterli olmayacak olan, milletin efendisi olan sabırlı Türk çiftçisine minnet ve şükranlarımızı sunarız.

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu