Ekonomi

Yaş meyve sebze ihracatında Yunanistan rekoru

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı (AKİB) Koordinatörü ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, yaş meyve ve sebzede kaliteli, güvenli ve zengin ürün yelpazesine sahiptir. TürkiyeŞirketin küresel pazarlardaki büyümesinin devam ettiğini belirten şirket, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 148,3 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı. Sin dedi ki: “Ağustos ayında Yunanistan Türkiye pazarında 18 kat artış sağlamamıza rağmen, ihracat hacminde en fazla artış sağladığımız diğer ülkeler Libya ve İsrail oldu.”

İhracatın yüzde 56’sını üzüm, şeftali ve domates oluşturdu.

Yaş meyve sebze sektörünün Ağustos ayında ihracat pazarlarında 247.155 ton ürüne değer verdiğini kaydeden Başkan Sin, “Ağustos ayında sektörümüzün ihracatının yüzde 56’sını üzüm, şeftali ve domates oluşturdu. yüzde 21’lik artış ve 36 milyon dolarlık değerle birinci, yüzde 4’lük düşüş ve 26,1 milyon dolarlık değerle şeftali ikinci sırada, yüzde 85’lik artış ve 20,2 milyon dolarlık değerle ikinci sırayı domates aldı. üçüncü oldu. İhracat hacminde en fazla artış patates, soğan, limon, portakal ve domateste oldu. Biz de öyle yaptık” dedi.

“Yunan pazarına ihracatı yüzde 724 artırıyoruz”

Yaş meyve sebze sektöründe en önemli gündemin pazar çeşitliliği olduğunu belirten Başkan Sin, bu yöndeki çalışmaların Ağustos raporlarına da yansıdığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Sin, Türkiye’nin Ağustos ayı yaş meyve sebze ihracatını ülke bazında değerlendirerek şunları söyledi:

“Rusya bu aya kadar en çok ihracat yaptığımız ülkelerde liderliğini sürdürdü. Rusya pazarında yüzde 5 artışla 41,5 milyon dolarlık ihracat değerine ulaştık. Almanya yüzde 24 ve 20 milyon artışla ikinci sırada yer alıyor. Yüzde 162 artış ve 10,1 milyon dolar ile Suriye değer bazında üçüncü sırada yer aldı.Ağustos ayında en fazla ihracat artışı gerçekleştirdiğimiz ülkelerde Yunanistan yüzde 724 artışla listenin başında yer aldı.Libya oldu Avrupa’daki hedef pazarlarımız Yunanistan’ın yanı sıra yüzde 536 artış ve 1,8 milyon dolar ile ikinci, yüzde 306 artışla İsrail ve 5 milyon değer ile üçüncü 4 milyon dolar Almanya, Hırvatistan, Bulgaristan ve İsviçre , motivasyonumuzu artırdı.”

“Akdeniz meyve sineğine karşı ortak akılla mücadele ediyoruz”

Yaş meyve sebze ihracatının en önemli ürün grubu olan narenciyede yeni sezona girerken narenciye ve çekirdekli meyveye zarar veren Akdeniz meyve sineği ile etkin ve eş zamanlı mücadele için istişare toplantılarına odaklandıklarını söyleyen Başkan Nejdat Sin, şunları kaydetti: Mersin merkezde tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hatay’ın Dörtyol ilçesinde düzenlenen toplantıda konunun da ele alındığı belirtildi. Hatay’ın Samandağ ilçesinde narenciye yetiştiricileri ile görüştüklerini belirten Başkan Nejdat Sin, “Akdeniz meyve sineği altında narenciye üretimi ve depolanmasında yaşanan sorunlar ve zirai kimyasal atık önerileri ve çözümleri” diyerek ilçe protokolü sektör temsilcileri, akademisyenler ve akademisyenler ile verimli bir toplantı gerçekleştirdi. üreticiler, toplantı düzenlediklerini vurguladı. Başkan Sin, “Portakal, mandalina, limon, muz, nar, kayısı, elma, erik, kiraz gibi meyveler, domates, patlıcan, biber gibi sebzelerin yanı sıra 100’den fazla farklı bitki, en tehlikeli ve en tehlikeli sınıflar var. zararlı türler. tarımsal üretimde. Türlere zarar veren Akdeniz meyve sineğine karşı kültürel, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerini zamanında uygulamak için büyük çaba gösteriyoruz. Akılla hareket ediyoruz” dedi.

Başkan Sin, analiz sıklığının ve analiz oranlarının makul seviyelere indirilmesi için Tarım Bakanlığı’ndan taleplerini dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye güveni ve desteği için ihracatçılarımız adına teşekkür ederiz. Bu düzenlemelerin, Türk yaş meyve sebze ihracatçılarının dünya pazarlarındaki rekabet gücünü kuşkusuz olumlu yönde etkileyecektir.” – MERSİN

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu