Ekonomi

‘Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor’ – Haberler Ekonomi

Emlak Uzman Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Kira ve fiyatlarda son dönemde yaşanan artışlar yatırımcıları gayrimenkul piyasalarına yöneltti” dedi.

Yatırımcılar emlak piyasalarına yöneliyor. Satın alınan bir evin amortisman süresi, kendi fiyatını kira geliri ile karşılamasının ne kadar sürdüğüne denir. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Kiralardaki artıştan sonra bu süreler önemli ölçüde azaldı. Bu da yatırımcıların emlak piyasalarına dönmesine neden oldu. Yükselen kira fiyatları, yükselen arsa ve inşaat maliyetleri ikinci için cazip fırsatlar sunuyor. -El gayrimenkul yatırımcıları. Konut fiyat endeksi de son durak. Her yıl yüzde 31 arttı ve reel artış oranı yüzde 10,2 oldu” dedi.

“19 yaşına kadar”

Otuz yıla kadar çıkan amortisman sürelerinin son kira artışlarıyla bazı illerde 19 yıla düştüğünü belirten Özelmacıklı, “İstanbul, Tekirdağ, Ankara ve Mersin 19 ile en kısa amortisman süresi olan illerimiz. Antalya, Adana ve Diyarbakır’da 20 yıl, 21 yıl Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Van’da, 22 yıl Gaziantep ve Sakarya’da, 23 yıl Bursa ve Denizli’de, 24 yıl İzmir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Hatay ve Eskişehir, Samsun’da , Erzurum, Kayseri “25 yıl Manisa ve Konya’da, 30 yıl Ordu, Trabzon ve Balıkesir’de” dedi.

İlçelerin öne çıkan özellikleri

Özelmacıklı, “Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Şişli, Küçükçekmece ve Fatih sırasıyla geri ödeme süresi en kısa olan üç büyük ildeki ilçelerin sıralaması hakkında da bilgi verdi. Bu liste Ankara’da Çankaya, Beypazarı, Etimesgut, Çubuk ve Mamak: İzmir’e baktığımızda Konak, Menemen, Buca, Balçova ve Çiğli’nin sıralamalarından bahsedebiliriz” dedi.

“Lisanslı gayrimenkul şirketleri ile çalışın”

Gayrimenkulün gelir ve yatırım için öncelikli bir yatırım aracı olduğunu belirten Özelmacıklı, “Yüksek gelirli kiralık emlak yani amortisman süresi kısa olan gayrimenkullerin satışında bile dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Bölgedeki son satış ve kiralama fiyatları, kiracının çıkması durumunda tekrar hangi fiyattan kiralayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekir. Gayrimenkul şirketlerinde yetki belgesine sahip ve mesleki yeterlilik belgesine sahip profesyonel gayrimenkul danışmanları gayrimenkul yatırımlarında tercih edilmelidir” dedi. – İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu