Ekonomi

Yemeksepeti, son 1,5 yılda 45 bin restoranı dijitalleştirdi

Yemeksepeti, son 1,5 yılda 45.000 restoranı dijitalleştirdi ve toplamda 9 milyon bireysel kullanıcıdan sipariş aldı.

Yemeksepeti’nin son 1,5 yılda sisteme dahil olan firmalar arasında yaptığı araştırmaya göre, şirketin restoranların hızlı dijitalleşmesi yolunda attığı adımlar sayesinde 1,5 yılda 45 bin restoran online yemek servisine başladı.

Şimdiye kadar, bu restoranlarda yaklaşık 9 milyon benzersiz kullanıcı sipariş verdi. Yemeksepeti dijital platformuna katılan her restoran cirosunu günde ortalama 15 sipariş artırdı.

Yemeksepeti, partner restoranlara büyük avantajlar sunarken, dijitalleşme ile de önemli bir rekabet eşitliği sunuyor. Özellikle mahalle lokantası olarak tanımlanan bireysel şirketlerin cirolarını artırmak ve restoran zincirleri ile adil rekabet edebilmek için dijitalleşme büyük önem taşıyor.

Tarama uyumlu olan restoranların yüzde seksen beşi benzersiz restoranlardır. Bu sayede mahalle restoranları ayakta kalabilmekte ve yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlayabilmektedir. İstanbul, dijitalleşmenin sunduğu fırsat eşitliği ve rekabet ortamında, Ankara e izmir Anadolu gibi büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu restoranları cirolarını artırıyor. Yemeksepeti desteğiyle dijitalleşen restoranların yarısı bu 3 büyükşehir dışındaki illerde açıldı.

Araştırmada Yemeksepeti desteğiyle taranan restoranların yüzde 13’ü kebap ve Türk Mutfak öne çıkıyor. En çok talep edilen ürünler arasında lahmacun, döner ve Adana zarf dahildir.

“360 bin kişinin istihdamına katkı sağlıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yemeksepeti Satış Genel Müdür Yardımcısı (CSO) Sertaç Şener, kuruldukları günden bu yana teknolojik gelişmelerin merkezinde olduklarını ve bu konuda öncü çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Teknolojik altyapıları sayesinde gelişen teknolojilere hızla adapte olabildiklerini kaydeden Şener, bu konuda restoranlar için de önemli bir çözüm ortağı olduklarını belirtti.

Son 1,5 yılda restoranlara çok kısa sürede online hizmet talep etme imkanı sağladıklarını belirten Şener, bu sayede firmaların yeni düzene kısa sürede adapte olduklarını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aynı zamanda Yemeksepeti’nin verileri ve teknolojik gücü sayesinde restoranlar da kendi işletmelerinin genişlemesinden, yeni şubelerin açılmasından ve doğru reklamın doğru yerde yapılmasından faydalandı. 8 bir kişinin çalıştığı yaklaşık 45.000 restoranda dijitalleşmesine katkıda bulunduğumuz 360.000 kişi olduğunu hesaplayın. İnsanların istihdamına katkıda bulunduğumuzu ve bu ortamda evlerine ekmek getirmeye devam etmelerini desteklediğimizi söyleyebiliriz. Herkesle çalışıyoruz. departmanlarımız, özellikle departman satışlarımız, restoranlara bu desteği sağlamak ve talebi karşılamak için ve artan sorumluluklarımızı tam olarak yerine getirmek için yaklaşık 6.000 yeni işe alım gerçekleştirdik. ”???????

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu