Gündem

Yemen Körfez ülkelerinden acilen ekonomik destek talep etti

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mubarak, Golf Ülkelerini, kötüleşen Yemen ekonomisine yardımcı olmak için acil bir konferans düzenlemeye çağırdı.

Bin Mübarek, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanlarının 149. toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Bin Mübarek, Yemen’de yaşanan ekonomik felaketin yanı sıra sosyal kalkınma göstergelerinde de çöküş yaşandığını söyledi.

Husi darbesinin Yemen’i korkunç bir insani krize soktuğunu gözlemleyen Bin Mübarek, KİK ülkelerini Yemen’e ekonomik destek sağlamak ve hükümetin tüm ekonomik zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için acil bir konferans düzenlemeye çağırdı.

Yemen’de iç savaş ve insani kriz

Siyasi istikrarsızlığın uzun süredir devam ettiği Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler Eylül 2014’ten bu yana başkent Sanaa’yı ve bazı bölgeleri kontrol ederken, Suudi liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen’de 7 yıldır devam eden çatışmalarda 233 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı.

Birleşmiş Milletler’e göre, yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Yemen’de 22 milyondan fazla insanın yardıma ve korunmaya ihtiyacı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu