Teknoloji

Yeni varyantları önlemede en önemli iki faktör kurallara uymak ve aşılanmak

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi. Dr. Serhat Ünal, Delta dışında yeni varyantların ortaya çıkmaması için herkesin kurallara uyması ve aşı yaptırması gerektiğini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ve Coronavirüs Anabilim Dalı Başkanı Bilimsel tavsiye Üye Dr. Serhat Ünal, Delta dışında yeni varyantların ortaya çıkmaması için herkesin kurallara uyması ve aşı yaptırması gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu üyesi olan Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde gerek önlemlere uyulmaması gerekse de zatürre görünümü nedeniyle vaka sayılarında artış olduğunu söyledi. Delta varyantı.

Alfa, Beta ve Gama’dan sonra herkesin Delta varyantı ile mücadele ettiğini iddia eden Ünal, vaka artışını önlemek için herkesi aşılanmaya ve önlemlere uymaya çağırdı.

Profesör Doktor. Ünal, “Aşılanmamış bir kişiye Delta varyantı bulaştığında ölüm olasılığı çok yüksektir. Daha iyi tutundukları için daha fazla virüs girer ve daha ciddi bir hastalığa neden olabilir, ancak kişi aşılanırsa olmaz. mesele aşı., bulaşma oranı yüzde 40-50.Tabi bulaşmayı tamamen engelleyemezsiniz ama enfeksiyon olsa bile ciddi bir vaka olarak ilerlemesini 80-90 oranında engeller. yüzde.” dedi.

Yeni varyantların ortaya çıkmaması için yapılması gerekenleri anlatan Ünal, şunları kaydetti:

“Varyantın ortaya çıkmasını önlemek için yapılacak en önemli şey virüsün çoğalmasına izin vermemek yani yeni vaka yoksa mutasyonu önleyebiliriz. Bunun için şuna dikkat etmek gerekiyor. maske, mesafe ve el hijyeni, kapalı yerlerden kaçınmak ve kapalı ortamları sık sık havalandırmak. Mesele aşı olmaktır. Aşı bulaşmayı engellemez ama bulaşsa bile çok ciddi bir etkisi yoktur. bu nedenle Delta ötesinde yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemek için iki önemli faktör, önce kurallara uyacağız, yeni vakalardan kaçınacağız, ikincisi aşı olacağız, böylece bulaşma olsa bile daha fazla çoğalacak ve mutantlar azalacak.”

“Bu yangını söndürmek için en önemli araçlarımızdan biri aşıdır”

Ünal, okulların açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, eğitimdeki kesintilerin kötü sonuçlara yol açabileceğini, bu nedenle yüz yüze eğitime geçilmesinin uygun olduğunu belirtti.

Profesör Doktor. Öğretmenler, otobüs şoförleri, okul yetkilileri ve veliler de dahil olmak üzere okulla ilişkisi olan herkesin aşılanmasının önemli olduğunu vurgulayan Ünal, şunları söyledi:

“Hala aşıdan korkan vatandaşlar var. Şu anda hiç şüphe yok. Büyük bir yangın devam ediyor ve bu yangını söndürmek için en önemli araçlarımızdan biri aşı. aşısız kişilerden dolayı hastalığın yayılmaya devam ettiği bir problem.Bu sosyal bir problemdir.Kimseye sert aşı yaptırmak uygun değildir ama okul örneğinden yola çıkarak hastalığı kontrol etmek için ek önlemler almak gerekir.PCR testleri ile veya haftada iki kez hızlı testler yapmak ve hasta olanları erken yakalamak için.”

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının okulların nasıl temizleneceği, kaç çocuğun uzaktan olacağı, sıraların nasıl düzenleneceği, molaların nasıl değerlendirileceği, maskelerin nasıl kullanılacağı ve nasıl kontrol edileceği konusunda bir rehber hazırladığını hatırlatan Ünal, şunları kaydetti: kurallar ciddi bir şekilde incelenecektir.

“Altta yatan ciddi hastalıkları olan 12-16 yaşındakileri aşılamak önemlidir”

Çocukların aşılanması konusunda yapılan çalışmaları anlatan Ünal, şunları söyledi:

“Dünya çapında 12 yaşına kadar çalışmalar yapıldı. BioNTech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğu yayınlanmış üçüncü faz çalışmaları var. Sinovac aşısının 3 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğunu gösteren ikinci faz çalışmaları Varyantların artmasıyla birlikte hastalık çocuklar arasında yayılmaya başladı. “Özellikle ABD’de çocuk vakalarında artış oldu. İçimizde de bir hareket var. Bu nedenle, 12-16 yaş arasındaki tüm ciddi hastalıkları olan ve 16 yaşından büyük tüm kişilerin aşılanması önemlidir. “

“Yılbaşı ile bir ayda kontrol altına alabileceğimizi umuyoruz”

Ünal, tamamen normal hayata dönülebilmesi için vakaların 100.000’de 3-5’in altına düşmesi gerektiğini ve bunun için maske, ellerin mesafesi ve hijyen standartlarından taviz verilmemesi, kalabalık ortamlardan, havalandırılan kapalı alanlardan kaçınılması gibi kuralların uygulanması gerektiğini ifade etti. HES kodu ile halka açık alanlara girerek aşının tanıtılması gerektiğini söyledi.

Ünal sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünya aşılamayı biraz daha hızlandırabilirse, önlemler devam ederse yılbaşı ile birlikte bir ay içinde bu işi kontrol altına alabileceğimizi umuyoruz. Ama bunun şartı kurallara çok iyi uymak ve bunu yapabilmektir. Dünyada yaygın olarak aşı yapın. Delta’nın ötesinde ortaya çıkacak bir varyant daha hızlı enfekte olur. Daha etkili olur, daha fazla aşıyı önler ve aşı koruması kabul edilemez bir düzeye iner.”

Kaynak: Anadolu / Aybüke İnal Kamacı Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu