Ekonomi

Yıldırım’dan KoopGross eleştirisi

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, pandemi döneminde zincir marketler karşısında rekabet gücü her geçen gün azalan küçük işletmelerin artık tarım kredi birliklerinin kurduğu KoopGross mağazaları ile rekabet etmek zorunda kaldığını söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, pandemi ve market zinciri karşısında rekabet gücü her geçen gün azalan küçük işletmelerin artık Tarım Kredi KoopGross’un kooperatifinin kurduğu mağazalarla rekabet etmek zorunda kaldıklarını ve tarımsal kredi birliklerinin asıl misyonlarından saptıklarını iddia etti.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te bir ilkin açılışını yaptı. Türkiye Tarım kredi birliği ürünlerinin toptan ve perakende satışının yapılacağı KoopGross mağazasının haksız rekabete yol açacağını ve özel şirketlere zarar vereceğini iddia ederek. 4 bin ürünün satılacağı ve toptan alışverişe imkan veren TMO’nun arsası içerisinde Gaziantep yer alıyor. Şehrimize yapılan yatırımlardan memnunuz ve onları her şekilde destekliyoruz. Ancak bu yatırımın üyelerimiz için haksız rekabet yarattığını ve tedarik zincirini bozduğunu ifade etmeliyim. Üreticimizin, tüccarlarımızın gözü önünde devlet arazisinde kurulan pazarda ticarete başlamış olması, firmalarımızı zincir marketlerle bugüne kadar rekabet etmekte zorlamıştır. Serbest piyasa ekonomisinde devlet kuralları koyar ve denetler. Piyasa, kurallar çerçevesinde kendi koşullarını yaratır. Bir tarafını kamuoyunun önüne koymak ve piyasadaki rekabet koşullarını bozmak yanlış bir harekettir. rekabet koşullarını eşitlemek istersek Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu bu piyasalarda meydana gelebilecek olası zararları tazmin etmelidir. Burada rekabet koşulları eşit olacak şekilde getirilmelidir. Aksi takdirde üyelerimiz büyük zarara uğrayacaktır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin temel amacı, bilboardlara reklam vererek patates, domates ve ayçiçek yağı reklamı yapmak değil; Çiftçiye düşük maliyetli hammadde girdileri sağlamak ve tarımsal faaliyetleri desteklemektir. “- GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu