Ekonomi

Yöneticiliği bırakarak Romanov koyun yetiştirmeye başladı

İSTANBUL (İHA) – Yönetimden ayrıldı ve Romanov koyunu yetiştirmeye başladı

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Koyun kuzu makinası fabrika olarak üretim yapmaktadır.

SAKARYA – İstanbulTürkiye’de uzun yıllar yönetici ve tüccar olarak çalıştıktan sonra pandemi sonrası “Romanov koyunu” üretimi işine giren Sakarya İrfan Boz’un yetiştiricisi. UkraynaTürkiye’den getirdiği koyunların buzağılanması için gün sayıyor. 100 koyunla başlayan çiftlikteki kuzu sayısının 800’e çıkacağını söyleyen Boz, Romanov koyunu üretimi hakkında da bilgi verdi.

İstanbul’da 30 yıla yakın yöneticilik yaptıktan sonra Sakarya’nın Kocaali ilçesinde Romanov koyun üretim çiftliğini kuran İrfan Boz, Marmara bölgesinde Romanov koyunu üretimine başlayan ilk isimler arasında yer alıyor. Kocaali ilçesinde yaklaşık 5 yıl önce çiftliği kuran Boz, Ukrayna’dan ilk kez 95 dişi ve 5 koyun olmak üzere 100 Romanov koyunu aldı. Boz, yılda iki kez doğuran ve her doğumda beş yavru doğuran “Romanov” koyunu yetiştirmeye devam ediyor. Adeta bir kuzu makinesi olan Romanov ırkı koyunun üreticisi olan İrfan Boz, yaptığı ticaretle ülkeye katkı sağlamak ve bölgede hayvancılığı aşılamak istiyor.

İrfan Boz, taç virüsü sonrası ülkeler arası gidiş ve gelişlerde yaşanan sorunlar sonucunda yeniden başlayan kontrollü ithalat ve ihracatla Ukrayna’ya gidip koyunları geri getirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Boz’un ilk başta 100 koyunla başladığı işletmede, doğuracak koyunlarla sayının 800’e ulaşması bekleniyor.

Doğum başına koyun sayısının 800 olmasını bekliyorum.

Taç virüsü nedeniyle bir buçuk yıldır koyun beklediklerini iddia eden Boz, “Koyunlarımızı yeni getirdik” dedi. Biz sadece kendi imkan ve şartlarımızla koyunları getirdik. Koyunlarımızın tamamı hamile ve bir kısmı yolda doğum yaptı. Doğumlar mümkünse 1 hafta 10 gün sonra başlayacak. Birkaç ay sonra burada kuzular doyacak. 700-800 hayvanımız olacak inşallah. “

Güneş bu hayvanın üzerine parlamamalı

Koyun yetiştiriciliği hakkında bilgi veren İrfan Boz, şunları söyledi: TürkiyeBu hayvan Türkiye’nin her ikliminde yetişebilir. Çünkü bu hayvanın yaşadığı yer 6 ay kış 6 ay yaz mevsimidir. Ama ne yaz ne de kış Türkiye’ye benzemez. Bu hayvan soğuk iklim hayvanıdır. Bu hayvanı alıp normal bir ahıra koyuyorlar. Mesela bir de ahırımız ve cortellomuz var ama bu yerlerde gölge şart. Yazın güneş bu hayvana kolay kolay çarpmamalıdır. Hayvanı sevdiğin sürece huzurlu olur, sevmezsen zaten bu işi yapamazsın” dedi.

Hayvana şefkat ve sevgi ile davranacaksınız.

Koyunların istenilen performansı alabilmesi için beslenmenin önemine dikkat çeken Boz, “Bu hayvan insan gibi, bu hayvan sabah 6’da kalkıyor, sabah 6’da bütün mamasını vereceksin. Bu hayvan kuru mama yiyecek. Sabah 9’a kadar örnek vereyim, yemek yonca, hayvan hamile, içinde bebek var, süt yapıyor. 9’da hayvan otlara dönüyor, 11’e kadar ot -12 ve 12’den sonra yatıp dinlenmek için ahıra geri dönün.Saat 4’te hayvan ahırdan tekrar ayrılır ve ikindi namazına kadar hayvanı yeşilliklerde otlatırsınız.Hayvan akşam namazına yakın tekrar geldiğinde , yemliğinde mama olacaktır.Bebek doğarsa hayvana yalaması için kesinlikle vermezsiniz.Ortalama olarak 2 yada 3 tane üretiyoruz ve fayda sağlamak için bunu yapmanız gerektiğini düşünüyoruz. Bu hayvanın verimini elde edin.Bebek doğduğunda bebek dışarıyı kurutup temizleyecek ve aşı olacak. bu hayvanı sağlıklı bir şekilde duyar, sıcaktan ve soğuktan korursanız hayvan size verim verecektir. Halk arasında bir söz vardır; Çayıra gitmesine izin verdim Mevlana’m bu iş olmaz” dedi.

Ukrayna’dan koyun alıyoruz

Romanov koyunu yetiştirmeye çalışırken mağdur olan vatandaşlara önerilerde bulunan Üretici İrfan Boz, “Romanov koyunu yetiştirmek isteyen arkadaşlarımıza önerilerim ve tavsiyelerim otantik Romanov koyunu üreten çiftlikte Romanov koyunu almaları gerekir. İstediğimiz arkadaşlar. Romanov koyunu üretmek için bu koyunları piyasadan veya başka bir yerden satın almamalı. Kendi gözleriyle koyun üreten, karışmayan ve cinslerini bozmayan bir çiftlik görsünler. Biz kendi başımıza iddialıyız. adına romanov koyunu üretiyoruz.Ukrayna’dan gidiyoruz otantik romanov koyunu buluyoruz.Sonra tüm aşılarını yapıyoruz tekrar kontrollerini yapıp hamile olarak çiftliğimize getiriyoruz” diğer koyun. Bunu Türkiye’de üretim yapmak isteyen ve mağdur olan insanları uyarmak için söylüyorum.”

Karlı yatırım, vatandaşlara tavsiye ederim

“Romanov koyunu” etinin diğer koyunlara göre daha lezzetli olduğunu ve kokusuz bir cins olduğunu da sözlerine ekleyen Boz, “Koyun 6’ya kadar yavru veriyor. Bu işte teknik bilginiz olmalı. Ben 100 koyun ile işe başladım ve artırdım. 800’e varan sayı. “”İnşallah az önce getirdiğim 300 koyundan güzel bir sürü oluşturacağım. Bu karlı yatırımı vatandaşlara tavsiye ediyorum. Bunu hem ülkeme hem de ülkeme kazanç sağlama hedefiyle yapıyorum. millet” dedi.

Yönden ayrılan Romanov koyun yetiştirmeye başladı.

Yönden ayrılan Romanov koyun yetiştirmeye başladı.

Yönden ayrılan Romanov koyun yetiştirmeye başladı.

Yönden ayrılan Romanov koyun yetiştirmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu