Teknoloji

Yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması için tedbirlere “tam uyum” şart

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İhtisas Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, okullarda başlayacak yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliği için tüm öğretmen ve okul personelinin aşılanması, aşı olmayanların düzenli PCR testi yaptırmaları ve tüm…

Türkiye’nin klinik ve bulaşıcı hastalıkları Mikrobiyoloji İhtisas Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. İrfan ŞencanOkullarda başlayacak yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliği için tüm öğretmen ve okul personelinin aşılanması, aşı olmayanların periyodik PCR testi yaptırılması ve tüm önlemlere uyulması gerektiğini söyledi.

Profesör Doktor. Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) sırasında okulların belirli aralıklarla kapatıldığını ancak eğitimde daha fazla taviz verilemeyeceğini söyledi.

Okulların açılması gerektiğini vurgulayan Şencan, “Bu uzun süreli bir salgın ve bir süre sonra ikinci yılı bitecek. Tam olarak ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Bu süreçte okuldan ve eğitimden verdiğimiz tavizler. dönemde daha fazla genişletilemez, ancak okullar açılınca eğitime devam edilmelidir.” dedim.

Şencan, yüz yüze eğitimin başlamasıyla okullarda kalabalıkların oluşacağını ve buna karşı önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Tedbirlerin Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yönergelerinde geniş yer aldığını belirten Şencan, okullarda klima, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı.

Hastaların ve virüsü taşıyanların erken teşhisinin salgının yayılmasını önlemede kilit rol oynadığını kaydeden Şencan, şunları kaydetti:

“En önemlisi evde hasta varsa o dönemde çocuklarını okula göndermemeleri ve başka çocuklara katılmamalarını ve eğitimlerinin bozulmamasını sağlamaları. Şüpheliler, “Üşüttüm, klima gitti, cam açık kaldı. ‘Benimki Covid-19 değil’ şikayetiyle başlıyor. “

“Aileler hastalığı gizlememeli”

Şencan, okullarda aşısız ve enfekte olmayan çalışanlar için PCR testinin uygun bir önlem olduğunu ancak sürdürülebilirliğinin iyi planlanması gerektiğini belirtti.

Salgınla mücadelede en etkili silahın aşı olduğunu vurgulayan Şencan, herkesin aşılanması çağrısında bulundu:

“Öncelikle tüm öğretmenler, okul çalışanları, otobüs şoförleri, okul temizlik görevlileri, yemek dağıtım görevlileri, okul sekreteri herkes aşılanmalı ve tüm toplum aşılanmalıdır. Rahatsız oluyorsanız bunu saklamamalı ve bildirmemelisiniz. bu nedenle, o ve oğlu denenene kadar. HaberlerKısıtlamak ve test sonuçlarına göre hareket etmek önemlidir. Testlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için test merkezlerini daha da genişletmemiz gerekiyor. Bu testler yapılırken bir hastane merkezinden almak yerine daha küçük noktalardan alınması ve daha az zaman kaybının sağlanması için adımlar atılması gerekmektedir.

Yaklaşık hesaplarımıza göre toplu taşıma, okullar ve bazı aktiviteler için test şartının şimdikinden 3 kat daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. Bu yüzden buna hazırlıklı olmalıyız.”

Ö
Ö
Ö
Ö

Kaynak: Anadolu / Gökhan Zobar Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu